NOWOŚĆ - "Śpiący Staś"


"Śpiący Staś" to kolejny obraz Stanisława Wyspiańskiego, który w ostatnim czasie dołączył do mojej galerii. Staśka dziergałam około 2 miesiące ze wzoru liczonego. Obok "Helenki z wazonem i kwiatami" i "Dziewczynki w niebieskim kapeluszu", to trzeci portret tego artysty w moim dorobku ;-).

Portrety namalowane przez S. Wyspiańskiego są wyjątkowe, z tego względu, że autor nigdy nie malował ich na zamówienie. Przedstawiały one osoby bliskie artyście. To w wiekszości jego przyjaciele i rodzina. Wyspiański szczególnie ukochał portretowanie dzieci. W listach wysyłanych do znajomych z zagranicy, często wspominał właśnie o dzieciach, które służyły mu za modele do szkiców. Najwięcej powstało wizerunków jego własnych pociech: Helenki, Mietka i Stasia.

Staś śpiący na stole został sportretowany w wieku trzech lat, w 1904 roku. Był on najmłodszym z dzieci Wyspiańskich. Urodził się w 1901 roku. Od najmłodszych lat był bardzo chorowitym dzieckiem. Ostatnie kilkadziesiąt lat życia spędził w podkrakowskim zakładzie dla psychicznie chorych, gdzie zmarł w 1967 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz